Ambalajların Baskıları Ne Anlama Geliyor

Gördüğümüz bir gıda ambalajı detaylı incelediğinde daha önce farkına varılmayan birçok ayrıntı göze çarpmaktadır. Ambalajlardaki renklerin psikolojik olarak bilinçaltına farklı mesajlar verdiği kanıtlanan günümüzde ambalajların desen ve renkleri önemli bir yer taşımaktadır. Bu yüzden ambalajların üzerindeki baskılarla marka değerinin kaliteli ambalaj kullanılması, baskının kalitesi, boyutları vs. büyük önem taşımaktadır. Genelde basılı gıda ambalajların dikkat çeken en önemli özelliklerinden biri olan tasarımı öncelikle göze çarpmaktadır, bu yiyecek paketlerinin üzerindeki renkli dairelerdir, hiç bu renklerin ne anlama geldiklerini merak ettiniz mi?

Neden ambalajların üzerinde marka logosu olmalı

Bir marka için marka bilinirliği pazarlama alanında en önemli etkenlerden biridir. Bunu arttırmanın en organik ve müşterilere en akılda kalıcı şekilde ulaşmanın yolu markaların üzerindeki baskılardır. Bu baskılar bir bakıma alt metin reklamları görevi görürler ve tüketicilere ürünlerin kalitesi ve güvenirlik hakkında ipuçları verirler. Markanın ürünlerinde logosunun olması hem kullanıcıya ürünlerin arkasında olduğuyla güven vererek kaliteli ambalaj ve baskıyla değer gördüklerini hissettirir. Böylece mutlu bir müşteri de hem kendisi için hem de çevresi için pozitif bir örnek teşkil etmiş olur.

Ambalajların Üzerindeki Yuvarlak Renklerin Anlamları

Bu yuvarlak simgelerdeki renklerin diğer adı “Yazıcı renk blokları” dır. Bunun anlamı yiyeceklerin konulduğu ambalajların tasarımı yapılırken hangi renk mürekkebin kullanılabileceğini göstermektedir.

Bu renk simgeleri yazıcılara okutulduğu takdirde o ambalajın uygun renkte boyanıp boyanmadığı ortaya çıkıyor. Yani ambalajdaki boyanın renk eksikliği ya da renk fazlalığından kaynaklanan bir sorunun olup olduğu bu yazıcılar sayesinde anlaşılıyor.

Ambalajlarda renklerin anlamı tasarım yapılırken hangi renklerin kullanıldığını simgeler. Bu simgeleri printer adı verilen bir cihazla tespiti yapılıp olası hataların belirlenmesi sağlanıyor. Toplumda bu renkler nedeniyle oluşan yanlış algı var. Sebebi de ambalajlarda yer alan siyah, lacivert gibi koyu tonlu renklerin bulunduğu yiyecek vb. ürünlerde kimyasal madde barındırıldığı iddiası.

Renkler Kimyasalları mı Sembolize Ediyor?

Oysa bir araştırma yapıldığında o ambalajların üzerinde yer alan renklerin içeriğindeki maddeler ile ilgili herhangi bir alakasının olmadığı anlaşılacaktır. Özellikle çocuk sahibi olan aileler bu yanlış algı sebebi ile evlerine aldıkları, çocuklarına yedirecekleri yiyeceklerin ambalajlarındaki renklere göre tercihlerini yapıyorlar. Bu da bazı ürünlerin satılmamasına ve işletmelerin zarara uğramasına neden oluyor.

Ancak toplumun asıl dikkat etmesi gerekenler ambalajlarda yer alan renkler değil içindekiler kısmı ve besin değerleri olmalıdır. Çünkü zararlı olan ürünlerin tespiti bu şekilde oluyor.

Hangi renkler gıda ambalajlarında tercih edilmeli?

Renklerin anlamına gelince ise gıda ambalajlarında genelde daha samimi ve yemekle özdeşleşen sıcak renkler tercih edilmelidir. Bunun nedeni ise kırmızı tonlarının iştah açtığının psikolojik olarak kanıtlanmasıdır. Diğer renkler ise yine tamamlayıcı olarak veya ürün kimliğinin ikonik renklerinden seçilerek ürün ambalajlarına yerleştirilebilir. Yiyecek ambalajları ya da diğer ürünlerin kaplarında yer alan renklerin popüler inanca karşılık sağlıkla herhangi bir ilgisi yoktur. Kimyasal madde barındıranların siyah renkleri içermesi gibi bir yanlış algıya düşmemek gerekir.